Pri príležitosti 70. výročia organizovaného archívnictva na Slovensku a 20. výročia vzniku reštaurátorského ateliéru v Spišskom archíve v Levoči sme so žiakmi navštívili archív, reštaurátorský ateliér a mali tak možnosť nahliadnuť do fascinujúcej minulosti Levoče. Exkurzia sa konala v rámci Dňa otvorených dverí, vďaka čomu sme mohli vidieť miesta, ktoré sú inak verejnosti neprístupné, vrátane Thurzovho domu.
Naši žiaci mali jedinečnú príležitosť obdivovať najstaršie a najvýznamnejšie pramene dejín Levoče a Spiša. Jedným z najvzácnejších exponátov, ktorý sme videli, bola donačná listina uhorského kráľa Bela IV. z roku 1248. Tento dokument, napísaný na pergamene v latinskom jazyku, je prvou písomnou zmienkou o Levoči a zároveň patrí medzi skvosty archívnych zbierok. Listina, ktorou kráľ Bela IV. daroval Spišskej kapitule zem Olaszliszka s vinicou a kúriou v Šarišskom Potoku, má mimoriadny význam nielen pre dejiny Levoče, ale aj pre širší mikroregión pod Spišským hradom. Napriek veku takmer 800 rokov je listina v prekvapivo dobrom fyzickom stave, čo svedčí o dôkladnej starostlivosti a reštaurovaní, ktorému bola v minulosti podrobená.
Okrem tohto vzácneho dokumentu sme mali možnosť oboznámiť sa s prácou archivárov zblízka. Zaujali nás nielen historické dokumenty, ale aj samotné priestory archívu – videli sme stôl archivára, ktorý bol svedkom nespočetného množstva výskumných projektov, knižnicu, záujem vzbudili aj pohľadnice a umelecké maľby na strope, ktoré dotvárali atmosféru tohto historického miesta.
V reštaurátorskom ateliéri sme sa dozvedeli o procese reštaurovania starých kníh a dokumentov, čo bolo obzvlášť prospešné pre žiakov učebného odboru Polygraf-knihár. Mali sme možnosť sledovať ako sa reštaurujú staré papierové dokumenty a knihy, vrátane opráv ich dosiek. Videli sme tiež, ako sa trhliny na papierových dokumentoch vyplňujú pomocou tekutej papieroviny. Pozorovať prácu odborníkov na ochranu historických materiálov zblízka bolo pre našich žiakov mimoriadne prínosné.
Zaujímavé bolo tiež to, ako sa staršie materiály archivujú a chránia. Videli sme ľanové a jutové vaky a vrecia, ktoré sa v minulosti používali na uskladnenie písomností a materiálov. Zabezpečovali ochranu dokumentov pred poškodením, vlhkosťou či prachom, čím sa zachovali až do dnešných dní. Napnutý pergamen na ráme žiakom názorne ukázal, ako boli v minulosti pergamenové listiny spracovávané. Pergamen, vyrábaný z kože, musel byť správne opracovaný, aby sa naň mohli zaznamenať dôležité texty, ktoré dnes tvoria základ našich dejín.
Veríme, že táto exkurzia inšpirovala našich žiakov nielen k hlbšiemu záujmu o históriu, ale aj k pochopeniu dôležitosti práce reštaurátorov a archivárov, ktorí svojou odbornou prácou zabezpečujú, že tieto skvosty kultúry prežijú aj do ďalších storočí a pokračujú v písaní našich dejín.
Ing.Dana Jelínková