• Deň otvorených dverí

          • Dňa 21.11 2023 bol v našej škole deň otvorených dverí. Záujemcovia o štúdium a verejnosť mali príležitosť prezrieť si priestory školy a oboznámiť sa so školskými i mimoškolskými aktivitami. Uchádzači o štúdium mohli spoznať systém výučby, priestory na teoretické vyučovanie a praktické činnosti, ktoré sú spojené s odborným výkladom. Získali informácie o učebných a študijných odboroch, podmienkach prijímacieho konania i o uplatnení absolventov jednotlivých odborov na trhu práce.

        • Burzy informácií
          • Burzy informácií

          • Súčasťou života našej školy je i prezentácia na verejnosti. V tomto školskom roku sme našu školu prezentovali na burzách informácií v Levoči, Námestove, Liptovskom Mikuláši, Poprade, Kežmarku a Martine.

            O škole a jej zameraní sme informovali v našom stánku prostredníctvom výrobkov našich žiakov, porozprávali sme o odboroch školy, dielňach, cvičnej firme, ale aj aktivitách a projektoch, ktoré v našej škole realizujeme. Záujem bol aj o informácie v súvislosti s kritériami na prijatie do jednotlivých odboroch. Tieto informácie boli poskytnuté pre rôzne vekové skupiny ako sú rodičia, výchovní poradcovia, pedagógovia a širokú verejnosť v jednotlivých regiónoch. Informácií bolo neúrekom a účastníkov zaujali.

        • Stužková slávnosť V.SV
          • Stužková slávnosť V.SV

          •  

            „ Navždy sa zachová v pamäti stužková.“

            Áno, aj my, študenti sociálno- výchovného odboru sme si spievali tieto slová na našej stužkovej slávnosti, ktorá sa 16.novembra 2023 stala jednou z najvýznamnejších udalostí nášho študentského života. Táto udalosť nie je len o šatách a kravatách, ale predstavuje našu dospelosť a vyspelosť.

             Naša stužková slávnosť bola obohatená o zábavný program, plný hier, ktoré určite zabavili pedagogický zbor aj našich rodičov. Predstavili sme sa v úlohách vojaka, moderátorov, zabávačov, tanečníkov... Ale tou najdôležitejšou úlohou bolo prevzatie zelenej stužky, ktorá symbolizuje maturitu, našu skúšku dospelosti.

                                                                                                   Peter Pavol Mrázik

        • Medzinárodný deň nevidiacich
          • Medzinárodný deň nevidiacich

          • 15. október 2023 – DEŇ BIELEJ PALICE 

             

            Deň bielej palice bol vyhlásený v roku 1964 na zasadaní Svetovej rady pre blaho slepcov v New Yorku a je podporovaný Svetovou úniou nevidiacich. Bielu palicu zaviedla Francúzka Peguilly d'Herbemont a je základnou i najdôležitejšou pomôckou pri mobilite nevidiacich. Zároveň slúži na ich označenie pri pohybe na verejných komunikáciách.

             

            13. november 2023 – MEDZINÁRODNÝ DEŇ NEVIDIACICH

             

            Medzinárodný deň nevidiacich sa oslavuje v deň, keď sa v roku 1745 narodil Valentin Haüy, zakladateľ prvej školy pre nevidiacich v Paríži. Deň sa pripomína od roku 1946 a jeho cieľom je zlepšiť podmienky života nevidiacich, zlepšiť ich zručnosti pre zamestnanosť a zapojiť ich do spoločenského života.

             

            Žiaci našej školy si tieto dni pripomenuli aktivitami v rámci hodín Telesnej a športovej výchovy, kde si vyskúšali chôdzu v školských priestoroch s klapkami na očiach a bielou palicou. Vcítili sa a zažili tak pocit, ako ho vnímajú nevidiaci.

             

            Mgr. Jana Hromadová

            koordinátor drogovej prevencie

        • 5. november 2023 - SVETOVÝ DEŇ BEHU
          • 5. november 2023 - SVETOVÝ DEŇ BEHU

          •      Svetový deň behu sa pripomína od roku 1999. Ide o charitatívnu akciu na podporu boja proti chudobe vo svete. Cieľom je nielen získanie finančných prostriedkov, ale aj zvýšenie povedomia verejnosti o príčinách a riešeniach extrémnej chudoby vo svete.

                 V dňoch 6. a 7. novembra 2023 žiaci absolvovali v rámci hodín Telesnej a športovej výchovy beh na 200 metrov a každá trieda tak odbehla 1 až 2 km.

                 Niektorí žiaci odbehli celý jeden kilometer bez prerušenia, čo v našej telocvični znamená 10 kôl. Najlepšou triedou s najviac odbehnutých kilometrov je I. SV, kde za celú triedu žiaci odbehli celkovo 4,2 km. Druhou najlepšou triedou je III. A a žiaci odbehli za celú triedu 2,3 km. Tretie miesto si delia dve triedy, a to IV. C a II. SV, ktoré odbehli za celú triedu po 2 km.

                 Najlepším bežcom je žiak Jakub Živčák zo IV. C triedy, ktorý zvládol najviac kôl a odbehol 1,5 km. Druhým najlepším bežcom je žiačka Paulína Štefanová z II. SV, ktorá odbehla 1,4 km a tretím naj bežcom je žiak Matúš Geletka zo IV. A a odbehol 1,3 km.

                 Beh sa môže stať životným štýlom a behanie patrí medzi obľúbené pohybové aktivity, ktoré majú na zdravie veľa pozitívnych dôsledkov. Môžete si ho vyskúšať na vlastnej koži, pekne pozvoľna, po troškách, bez zbytočného prepínania síl. Behanie je šport, pri ktorom ste slobodní a nezáleží na ničom inom ako na vašej spokojnosti a radosti z pohybu. Behajte tak, aby vám bolo príjemne, a až keď si budete istí, môžete postupne skúšať prekonávať svoje limity. Behanie môže zlepšiť kvalitu života, ide o vynikajúci spôsob na zlepšenie nálady a chuti do života, v dlhodobom kontexte dokáže pravidelný beh zlepšiť kvalitu spánku či sústredenosť a pozornosť počas dňa.

             

            Mgr. Jana Hromadová

            koordinátor drogovej prevencie

        • Znova sa obchodovalo
          • Znova sa obchodovalo

          •     Po troch rokoch neosobného online obchodovania sa v dňoch 25. – 26. októbra 2023 uskutočnil v Spoločenskom pavilóne v Košiciach už po devätnásty krát Medzinárodný veľtrh cvičných firiem krajín V4. Garantom podujatia ako každoročne bola Obchodná akadémia na Watsonovej 61 v Košiciach.

                    Už od skorého rána prvého dňa veľtrhu prebiehala registrácia vystavovateľov, inštalácia exponátov, úprava a vybavenie stánkov zúčastnených cvičných firiem z celého Slovenska a Česka.

                   Na slávnostnom otvorení veľtrhu sa zúčastnili zástupcovia škôl, sponzorov, hostí, firiem, i inštitúcie, ktorá prácu cvičných firiem na Slovensku zastrešuje, a to ŠIOV - Štátny inštitút odborného vzdelávania - odbor Slovenského centra cvičných firiem a jeho vedúca Ing. Gabriela Horecká.

                  Vyše hodinový nádherný kultúrny program s prvkami tradičného aj moderného folklóru, spoločenských tancov, poldance a mladými komunikatívnymi moderátormi povzbudil aj našich žiakov k odvahe ukázať a podeliť sa v budúcnosti so svojimi talentami.

                  A potom začalo obchodovanie cvičných firiem. Naši zúčastnení žiaci odboru technicko-administratívny pracovník z  III.A a IV.A si pozorne prehliadli jednotlivé stánky vystavujúcich cvičných firiem, ich aktuálnu ponuku zobrazenú v katalógoch, letákoch, či v digitálnej podobe na webe, facebooku či instagrame firmy.        

            „Všetci ste víťazmi! Už tu a teraz!“ zaznelo z úst pedagogičky z Ostravy. „Pretože ste sa dokázali na veľtrh pripraviť a prísť si v praxi vyskúšať čo viete, čo dokážete, čo ste sa doteraz naučili ...“.

            Naozaj, aj prítomní študenti skonštatovali, že je to tak a pokyvkávaním hlavy si túto pravdu uvedomovali a vyjadrovali svoj tichý súhlas a obdiv. Tak čo? Skúsime to nabudúce?

        • 100 rokov Medzinárodného maratónu mieru
          • 100 rokov Medzinárodného maratónu mieru

          • V rámci odbornej exkurzie sme na známej adrese, na Námestí maratónu mieru v Košiciach, okrem ikonickej sochy maratónskeho bežca, v sídle Východoslovenského múzea nazreli i do minulosti najstaršieho maratónu v Európe.

            Žiť dobu, ktorá bola pred 100 rokmi? Postaviť sa medzi ôsmich športových nadšencov a zabehnúť prvý 40 km maratón? Nóoo, tak to vtedy - po prvýkrát - bolo!

            Áno. Prvý maratón v Košiciach sa bežal pred 100 rokmi a naši študenti mali možnosť na dobových fotografiách, videách, materiáloch, prostriedkoch, medailách, stopkách, štartovacích číslach a iných pozoruhodnostiach zažiť a okúsiť vtedajšiu atmosféru tohto – dnes už veľkolepého podujatia celosvetového významu.

            Výstava 100 rokov maratónu v Košiciach zachytáva jeho najzaujímavejšie míľniky a popri panelovej časti ponúka tiež vzácne trojrozmerné artefakty ako aj možnosť preniesť sa storočím prostredníctvom nového filmového dokumentu.

            Našich študentov zaujali aj výstavné panely s menami víťazov všetkých ročníkov Medzinárodného maratónu mieru, mužov a žien, ktorí stáli na stupni víťazov s ich dosiahnutými vynikajúcimi časmi. Očiam neunikol ani atraktívny Pylón storočia, na ktorom sú po prvýkrát v ucelenej forme v abecednom poradí zachytené mená všetkých bežcov, ktorí od roku 1924 až do roku 2022 zdolali v Košiciach maratónsku trať.

            Nádherná výstava mapujúca každoročné svetové podujatie nás ako návštevníkov veľmi obohatila a potešila, a ešte dlho nám ju bude pripomínať aj vlastná momentka víťaza maratónu J. Veď aj každý nový deň je príležitosťou víťaziť sám nad sebou.

        • Aj my sme objavili Košický zlatý poklad
          • Aj my sme objavili Košický zlatý poklad

          • Najväčší, najbohatší nález zlatých mincí na Slovensku, jeden z najvýznamnejších v európskom i svetovom meradle, mali možnosť v jesenný októbrový deň počas odbornej exkurzie finančného vzdelávania spoznať aj naši študenti odboru technicko-administratívny pracovník.

            Košický zlatý poklad bol objavený 24. augusta 1935 pri stavebných prácach v budove na Hlavnej ulici č. 68 v Košiciach. Tvorí ho 2920 zlatých mincí, dukátov a dvojdukátov, tri zlaté medaily a renesančná zlatá reťaz. Bol uložený v schránke z tepaného medeného plechu s rytými zvieracími motívmi. Ukryli ho v budove, v ktorej pôsobila Spišská komora, niekedy po roku 1679, teda v čase kedy sa o ovládnutie Košíc pokúšali protihabsburskí povstalci Imricha Thökölyho. Thököly obsadil Košice v roku 1682.

            Hoci mu viackrát hrozil tradičný osud pokladov – nenávratná strata, zachoval sa neporušený. Od 15. 9. 2013 je verejnosti znovu prístupný v špeciálne upravenom trezore v zrekonštruovanej historickej účelovej budove Východoslovenského múzea v Košiciach.

            Naši študenti mali možnosť vypočuť si odborný výklad zamestnanca múzea, prezrieť si zbierku uhorských mincí (1187 ks) a mincí z  nizozemských provincií (1015 ks), vzácne numizmatické pamiatky, medaily z  kremnickej mincovne, z ktorých vyniká jazdecká medaila kráľa Ferdinanda – v zlatom variante jediná na svete a celosvetový unikát.

            Bohaté zastúpenie typov mincí a široký geografický záber radí Košický zlatý poklad medzi umelecké skvosty Európy. A sme veľmi radi, že pokochať ním sme sa mohli aj my.

          • DEŇ OTVORENÝCH DVERÍ

          • SPOJENÁ ŠKOLA INTERNÁTNA V LEVOČI

            Námestie Štefana Kluberta 1, 054 01 Levoča

             

            srdečne pozýva všetkých žiakov, ktorí majú záujem o štúdium na našej škole, ich rodičov a výchovných poradcov základných škôl na

             

             

            DEŇ OTVORENÝCH DVERÍ

            21. 11. 2023 od 9.00 – 12.00 hod.

             

            Čaká Vás:

             

            • PREZENTÁCIA ODBOROV ŠKOLY
            • PREHLIADKA UČEBNÍ, DIELNÍ A OSTATNÝCH PRIESTOROV ŠKOLY
            • TVORIVÉ DIELNE
        • Plavecký výcvik 2023
          • Plavecký výcvik 2023

          •       V dňoch 9. až 13. 10. 2023 sa na našej škole konal plavecký výcvik pre žiakov prvých a druhých ročníkov dennou formou v školskom bazéne. Cieľom plaveckého výcviku bolo vzdelávať a motivovať k celoživotným pohybovým aktivitám a zdravému životnému štýlu. Zúčastnilo sa ho 7 chlapcov a 11 dievčat, ktorí boli rozdelení do družstiev. V každom družstve pripadlo jednému z inštruktorov jeden neplavec, kde vhodnou vyučovacou metódou a postupom zvládli postupné oboznámenie sa s vodným prostredím a základy plaveckého spôsobu prsia s plaveckou pomôckou. Ostatní žiaci si zdokonaľovali svoje plavecké zručnosti zamerané na správnu techniku plávania. Okrem toho sa žiaci zúčastňovali aj rôznych hier a súťaží vo vodnom prostredí. Vyskúšali si lovenie predmetov, splývanie s pomôckami na bruchu a na chrbte či skoky do vody. Štvrtkový deň bol zameraný na teoretickú prípravu, kde im boli prezentované videá a filmy z jednotlivých plaveckých spôsobov a ukážky záchrany topiaceho sa. Záverečný deň plaveckého výcviku bol zameraný na preplávanie rôznym plaveckým spôsobom niekoľko dĺžok bazéna, čo bolo zaznamenané na „Mokrom vysvedčení“. Žiaci, ktorí práve neboli v bazéne mali zabezpečené športové aktivity v telocvični, kde sa striedal pedagogický dozor. Kurz pohybových aktivít v prírode – plavecký výcvik sa skončil úspešne bez zranení a ujme na zdraví našich žiakov.

             

            Mgr. Jana Hromadová,

            vedúca PV

             

          • Začiatok školského roka 2023/2024

          • Milí žiaci a rodičia,

            slávnostný začiatok školského roka 2023/2024 začína v pondelok 4. septembra 2023 o 9.00 hod v spoločenskej miestnosti. Žiaci do školského internátu môžu nastúpiť v nedeľu 3. septembra 2023 od 17.00 hod.

             

            Prajeme Vám, veľa šťastia úspechov v novom školskom roku.

          • Účelové cvičenie

          • V piatok 16. júna 2023 v čase konania záverečných skúšok na našej škole sa ostatní žiaci zúčastnili účelového cvičenia s turistickým pochodom na Mariánsku horu, kde si so svojimi inštruktormi plnili stanovené úlohy. Jednou zo stanovených úloh bola Ochrana prírody a rozpoznávanie drevín a rastlinstva, rozpoznávanie húb a liečivých rastlín pomocou mobilnej aplikácie. Po vyšliapaní strmého kopca popod lipovú alej na Mariánsku horu sa žiaci posilnili desiatou a druhou úlohou bola zdravotnícka príprava, kde sa hovorilo o poraneniach vplyvom vonkajších javov, napr. Ako správne vybrať kliešťa alebo Ako pomôcť pri úpale zo slnka. Treťou úlohou bola práca s mobilnými aplikáciami na vyhľadanie turistickej trasy pri pohybe v prírode, ktoré sú na webe k dispozícii zdarma a používanie klasickej offline navigácie, nakoľko v lese nemusí byť vždy postačujúci signál. Žiakov tieto nové informácie zaujali a hneď si ich aj vyskúšali. Po splnení všetkých úloh sa žiaci so svojimi inštruktormi a novými informáciami vrátili späť do školy.

             

            Mgr. Jana Hromadová

            vedúca účelového cvičenia

          • Rozprávkový kaštieľ v Spišskom Hrhove

          • 15. júna sme sa vybrali so žiakmi našej školy na nezvyčajné divadelné predstavenie do kaštieľa v Spišskom Hrhove. Bola to naozaj netradičná exkurzia, počas ktorej sme stretli pyšnú princeznú Krasomilu, princa Miloslava, kráľa, komorné, kuchára, záhradníka... Vďaka nim sme si uvedomili, ako sila lásky môže zmeniť  človeka k lepšiemu.  Ešte sme sa dozvedeli, že kaštieľ postavený v novobarokovom štýle v minulosti patril rodu Csákyovcov.

                                                                                        Mgr. Zuzana Sivecová

          • Opekačka v prírode

          •          Mesiac jún sa nesie v znamení koncoročného skúšania a uzatvárania známok. Neobišlo to ani našich žiakov v školskom internáte, preto ich odmenou bola  opekačka  v prírode spojená s krátkou túrou v okolí starej Levoče.  Pani vychovávateľky pripravili  pre žiakov bohatý program plný hudby, športu a zábavy.  Tešíme sa znova o rok!

             

            Pani vychovávateľky Mgr. Zuzana Chovancová,  Bc. Anna Bašistová  Dudová

          • Exkurzia v Spišskej Kapitule

          • 20. júna  sme sa vybrali so žiakmi  našej školy na exkurziu v Spišskej Kapitule.  Je neuveriteľné, že každý z nich navštívil toto miesto po prvý raz. Našou prvou zastávkou bola Biskupská záhrada, kde žiaci mohli obdivovať jej  krásnu architektúru. Ďalej sme navštívili Katedrálu sv. Martina, v ktorej nás pani sprievodkyňa oboznámila s množstvom informácií o baroku a gotike. Dozvedeli sme sa, že súčasťou katedrály je aj kaplnka rodiny Zápoľských, ktorej erby sme mohli vidieť.

             

                                                                     Mgr. Zuzana Sivecová, Mgr. Mária Bukšárová

          • Exkurzia v Spišskom archíve v Levoči

          • Dňa 9. júla 2023 žiaci našej školy navštívili v tzv. Malom župnom dome v Levoči špecializované pracovisko Spišský archív v Levoči, kde sa konal Deň otvorených dverí spojený s výstavou archívnych dokumentov pod názvom Spiš v obrazoch. Prednáška bola zameraná na históriu o Spišskej župe, kde sme videli staré historické mapy a fotografie.

            Okrem prednášky sme absolvovali ukážku reštaurátorských prác ako vlhčenie jednotlivých starých listov z matriky a skúšku rozpíjania atramentu, dolievanie papieroviny, následné lisovanie v plstených preložkách, ukážku rôznych druhov odtieňov papieroviny, glejov, škrobov a lepidiel na fixovanie starého atramentu na listinách. Predtým ako sa začne kniha reštaurovať musí prejsť procesom dezinfekcie v špeciálnej komore, pretože kniha môže obsahovať rôzne plesne a choroby. Každá kniha, ktorá sa zreštauruje, tak sa spíše dokumentácia a vyhotovia sa fotografie ako vyzerala kniha pred reštaurovaním a po reštaurovaní. Takúto dokumentáciu si žiaci na začiatku prehliadky mohli prelistovať a vidieť rôzne fotografie z reštaurovania listín, máp a kníh.                   

             

             

            Mgr. Marta Petrisková, Mgr. Jana Hromadová, Mgr. Zuzana Sivecová

          • Majáles

          • Stavanie MÁJA patrí k najstarším ľudovým tradíciám na Slovensku. Ani my sme nazaháľali, preto sme si pripravili školský Majáles.

                     Máj bol v minulosti dôkazom vážneho záujmu o dievčinu. Tento symbolický prejav smeroval k myšlienke stavať neskôr máj aj pred domom obdivovaného dievčaťa. Aj naši chlapci postavili máj pre všetky devy z našej školy, ktoré ho vyzdobili farebnými stužkami. Odmenou pre chlapcov bol spoločný tanec  a spev, ktoré doplnili ďalším bohatým programom v duchu lásky, pochopenia a odkazu, že láska kvitne v každom veku. V závere sa s nami rozlúčili aj naši maturanti z II.N.

                             Mgr. Hromadová, Mgr. Ondrušová, Ing. Mrovčáková, Mgr. Sivecová

          • Miniturnaj vo florbale

          • V rámci Svetového dňa zdravia, ktorý je vždy 7. apríla si žiaci našej školy zahrali a zároveň sa uskutočnil na hodinách Telesnej a športovej výchovy  Miniturnaj vo florbale. Hralo sa v školskej telocvični v 7 minútových zápasoch trieda proti triede alebo jeden proti jednému. Každá trieda absolvovala 7 zápasov a 1. miesto a zároveň najlepšou triedou sa stala IV. B v zložení Šimon Zamkovský, Šimon Procházka a brankárom bol Miroslav Kormančík. Táto trieda vyhrala všetky zápasy a získala 21 bodov s počtom gólov 47. Druhé - strieborné miesto získali až dve triedy IV. SV a III. A s rovnakým počtom bodov 17 s rozdielom jedného gólu. Tretie miesto a bronzové medaily obsadila trieda III. C s počtom bodov 16 s 36 gólmi. Veľký obdiv a pochvalu si zaslúžia aj brankári 1. Pavol Čekovský, 2. Miroslav Kormančík a 3. Danka Bendíková, ktorí obetavo bránili a zároveň vypomáhali aj iným triedam. V zápasoch jeden na jedného si najviac zahrali 1. Vanda Vaščáková, 2. Matúš Geletka a 3. Monika Maximová. V odbornom učilišti si proti sebe zahrali dievčatá a chlapci, kde sa dievčatá stali jasnými víťazmi s počtom bodov 6 a chlapcom strelili až 21 gólov. Víťazom zo srdca blahoželáme a vzdávame česť porazeným.

             

            Mgr. Jana Hromadová

            koordinátor drogovej prevencie

          • Deň učiteľov

          •  

                     „Dobrý učiteľ môže inšpirovať nádej, vznietiť predstavivosť a vzbudzovať lásku k učeniu.“

             

                     Týmito slovami otvorili žiaci I.SV a IV.SV krásne vystúpenie ku Dňu učiteľov 30. marca 2023 na našej škole. Svojím dramatickým majstrovstvom nás milo prekvapili. Vďaka nim sme sa preniesli do obdobia Jánošíka v divadelnej adaptácii Na skle maľované, v ktorej sme sa stretli s Aničkou a Uhorčíkom. Potešili nás aj milými básňami, piesňami a darčekmi. A prišiel aj kúzelník.

                     ĎAKUJEME.