• Čalúnnická dielňa

• V čalúnnických dielňach sa žiaci pripravujú pre robotnícke povolanie zamerané na čalúnenie nábytku pre domácnosti, hromadné stretnutia – kiná, divadlá, reštaurácie a iné spoločenské podujatia, ale aj automobilový priemysel. Dielňa je veľmi dobre technicky a materiálne vybavená. Je vybavená najmodernejšími rezacími strojčekmi, pneumatickými sponkovacími pištoľami, strihárňou na nábytkové látky a koženky, rezanie molitánu, gumovlásia. Ďalej je vybavená šijacími strojmi s pätkou a podávacím kolieskom. Žiaci sa nielen oboznámia s klasickým čalúnením ale sa ho prakticky naučia prevádzať, čo je v dnešnej modernej dobe veľmi požadované.

• Knihárska dielňa

• V knihárskej dielni môžu žiaci ukázať šikovnosť svojich rúk vlastnými výrobkami, nachádzajú krásu ručne viazaných kníh, obľúbených časopisov i svadobných telegramov. Dokážu opraviť poškodené modlitebné knižky či kuchárske knihy a svoju fantáziu žiaci uplatnia pri tvorbe rôznych adresárov, pamätníčkov, zápisníkov, klasických fotoalbumov a kroník, darčekových krabičiek i šperkovníc s použitím netradičných materiálov.

Vysokoškolákom žiaci dokážu zviazať bakalárske či diplomové práce ako i rôzne administratívne dokumenty. Užitočnosť tohto remesla nabáda i k samostatnému podnikaniu. Žiaci reprezentujú školu, prejavujú svoje zručnosti a vymieňajú si skúsenosti na medzinárodných súťažiach mladých knihárov. Každý výrobok nesie „pečať“ neopakovateľného originálu.

• Hrnčiarska dielňa

• Tvorivý potenciál môžu žiaci rozvíjať pri práci v hrnčiarskom krúžku. Žiaci našej školy modelovaním i prácou na hrnčiarskom kruhu získavajú remeselné zručnosti z oblasti hrnčiarstva. Práca s hlinou je motivujúcou a zároveň oddychovou činnosťou. Hlina je príjemná na dotyk, dá sa prepracovať či všetko začať od začiatku. Motivačným i inšpiratívnym prvkom sú výstupy ich práce, ale aj hrdosť na svoju prácu, čím sa podporuje ich sebavedomie a maximálne zapojenie zrakovo postihnutých do spoločnosti. Hrnčiarska dielňa sa využíva aj počas vyučovacieho procesu v rámci praktického i teoretického vyučovania, najmä na hodinách etiky a občianskej náuky. Hodiny strávené v hrnčiarskej dielni sú netradičné a zaujímavé.

• Dielňa služby a domáce práce

• Kuchynka

• Pre žiakov učebného odboru Obchodná prevádzka - Služby a domáce práce máme k dispozícii plne vybavenú kuchynku s elektrickými spotrebičmi, ale aj stolový inventár, ktorý nám slúži na Vianočné a Veľkonočné prestieranie a stolovanie, ktoré sa pripravujú žiaci v danom odbore. Žiaci uplatňujú tvorivosť a fantáziu pri príprave Vianočných a Veľkonočných prezentáciách a to pri zhotovovaní ovocných pohárov, zdobení perníkov, zeleninových a ovocných dekorácii na prípravu obložených mís. Žiaci spolu s majsterkami pripravené pokrmy prezentujú a spoločne aj degustujú.