Novinky

          • AUTIZMUS – TRPKÁ, ČI FASCINUJÚCA INAKOSŤ

          • Oblečme sa do modrej

            Dňa 2. apríla 2025 pri príležitosti Svetového dňa povedomia o autizme sa v Múzeu špeciálneho školstva v Levoči uskutočnil celodenný program aktivít pod názvom „Rozsvieťme múzeum na modro“. Počas dňa boli pripravené lektorované prehliadky interaktívnej expozície, popoludní zážitkovo-edukatívny program a nechýbala ani večerná tematická prehliadka múzea. Všetky mali jediný cieľ - zvýšenie povedomia o autizme a jeho rôznych aspektoch. 
             

            Dopoludňajšieho programu sa zúčastnili aj naši žiaci s poruchami autistického spektra, aj študenti odboru sociálno-výchovný pracovník s rôznymi druhmi zdravotného postihnutia. Všetci mali možnosť nielen spoznať problematiku autizmu, ale aj zažiť, ako sa môže vnímať svet z perspektívy ľudí s autizmom.
            Tohtoročný deň bol spojený so svetovou iniciatívou „Vysvieťme svet na modro“. Múzeum špeciálneho školstva v Levoči bolo symbolicky osvetlené modrou farbou, čím sa pripojilo k celosvetovému úsiliu o väčšie porozumenie a akceptáciu ľudí s autizmom. Toto gesto malo nielen estetický, ale aj vzdelávací význam, pretože modrá farba sa stala symbolom komunikácie, ale aj nádeje na lepšie pochopenie a integráciu osôb so špecifickými potrebami do spoločnosti.
             

            Prednáška a rôzne interaktívne aktivity


            Na úvod múzejná pedagogička a lektorka Mgr. Elena Gurová študentom priblížila základné charakteristiky a správanie ľudí s autizmom. Zamerala sa na vysvetlenie toho, čo znamená žiť s autizmom a ako sa tento stav môže prejavovať v rôznych životných situáciách. Študenti sa dozvedeli o tom, ako sa autisti môžu odlišovať v oblasti komunikácie, sociálnych interakcií, vnímania a správania.
            Po prednáške nasledovali interaktívne aktivity, ktoré umožnili študentom na vlastnej koži zažiť, aké to je vnímať svet očami osoby s autizmom. Tieto aktivity sa zameriavali na rôzne aspekty vnímania a správania, ktoré sú pre autistov špecifické. Účastníci podujatia si vyskúšali rôzne úlohy, ktoré im pomohli lepšie pochopiť, ako môže byť pre autistov náročné vyrovnať sa so zmenami v prostredí, intenzívnymi zvukmi alebo nejasnými sociálnymi situáciami.
             

            Vnímanie a emócie – interaktívne úlohy


            Študenti sa zapojili do série interaktívnych úloh, ktoré simulovali rôzne situácie, s ktorými sa môžu autisti stretávať každý deň. Jednou z úloh bolo napríklad vytvoriť vlastný komunikačný plán pomocou jednoduchých symbolov, čo pomohlo študentom lepšie pochopiť, prečo mnohí autisti uprednostňujú vizuálnu komunikáciu. 
            V rámci programu sa prezentovali aj rôzne aspekty správania autistov v každodenných situáciách. Študenti sa dozvedeli o rôznych formách autizmu, o tom, ako sa autisti môžu líšiť v závislosti od stupňa postihnutia, a o tom, ako môžu ich potreby ovplyvniť rôzne oblasti života. Tieto informácie poskytli študentom cenné nástroje na lepšie pochopenie, ako správne komunikovať a podporovať osoby s poruchami autistického spektra. 
             

            Podujatie bolo nielen vzdelávacím, ale aj emočne silným zážitkom. Študenti sa zhodli na tom, že ako účastníci prehliadky si rozšírili pohľad na svet autistov a že sa naučili, ako dôležité je byť vnímavý k potrebám tých, ktorí žijú s autizmom. Naviac pre nich, ako pre handicapovaných študentov to bola aj cenná príležitosť na identifikovanie spoločných prvkov v správaní a vnímaní so skúsenosťami žiakov s autizmom.
            Inakosť autistov, ich jedinečný spôsob vnímania sveta a vyjadrovania sa, bola pre nich fascinujúcim a inšpirujúcim objavom. Študenti si uvedomili, že práve táto inakosť je niečím, čo nás robí silnejšími a rôznorodejšími, a že každý človek, bez ohľadu na to, aký je, má svoje hodnoty a prínos pre spoločnosť. 

            Nielen v tento deň vyjadrime rešpekt a obdiv k tým, ktorí sa od nás líšia. 
            Modrá je dobrá! 
             

          • Odborná exkurzia našich študentov v Minipivovare TATRAS v Poprade

          • Pivo iné, ako všetky! Varené s láskou, korenené smiechom.

            Náročný a úspešný firemný deň sme so študentmi zakončili v Minipivovare TATRAS v Poprade, kde sa nám naskytla jedinečná možnosť nazrieť priamo do výrobných priestorov pivovaru a sledovať jednotlivé fázy procesu výroby piva, ktoré tu realizujú s maximálnou precíznosťou a láskou k remeslu.

            Tu sa pivo vyrába inak, než si zvykneme predstaviť. Varí sa s vášňou, s humorom, ale aj s dobrou náladou. Je to miesto, kde tradícia a remeselný prístup k výrobe piva idú ruka v ruke s kreativitou a zábavou. Pivo, ktoré tu vzniká, nie je len nápojom, je to príbeh, ktorý sa odvíja od prvej kvapky vody až po posledné pivo v pohári.

            Odborný zamestnanec nás postupne previedol každým krokom výrobného cyklu a vysvetlil ako od základných surovín – sladu, chmeľu, vody a kvasníc - sa tieto ingrediencie premieňajú na výnimočné pivo. Študenti videli obrovské tanky, v ktorých priamo kvasí čerstvé pivo, mali možnosť pozrieť sa aj do varnej miestnosti plnej tajomstva výroby piva. Tieto okamihy boli pre študentov nezabudnuteľné, keďže sa im podarilo zažiť celý proces od varenia až po finálny produkt. Minipivovar TATRAS, ktorý získal Zlatú Pivnú korunku v rokoch 2017 a 2018, je pyšný na výnimočný prístup k výrobe piva. Jeho pšeničné a tmavé pivo je na Slovensku považované za najlepšie, a to predovšetkým vďaka tomu, že ide o nefiltrované, nepasterizované, živé kvasinkové pivo. Exkurzia nebola len o získavaní teoretických informácií, ale aj o inšpirácii. Študenti mali možnosť získať priamy kontakt s odborníkmi z pivovaru, ktorí odpovedali na rôzne otázky týkajúce sa piva, ale aj samotného fungovania remeselného podniku. Exkurzia do Minipivovaru TATRAS v Poprade bola pre našich študentov nielen vzdelávacím zážitkom, ale pomohla pochopiť fakt, že aj v našom regióne sa vyrábajú produkty svetovej kvality. 

          • Cvičná firma v zlatých farbách, Levoča nikdy nesklame!

          • Dňa 19. marca 2025 sa študenti I. N triedy odboru technicko-ekonomický pracovník SOŠ ekonomiky a služieb pre žiakov so ZPI v Levoči zúčastnili v poradí už 16. kontraktačného dňa cvičných firiem, ktorý zorganizovala Obchodná akadémia v Poprade. Toto podujatie, ktoré každoročne priláka cvičné firmy z celého Slovenska, sa stalo významnou udalosťou nielen pre študentov, ale aj pre odbornú verejnosť. V tomto roku sa ho zúčastnilo 14 cvičných firiem, medzi ktorými nechýbala ani cvičná firma DENIM, s. r. o. z Levoče, ktorá sa špecializuje na výrobu a predaj výrobkov z riflí. 

            Na podujatí predstavila originálnu kolekciu DENIM v kuchyni. Tento inovatívny produktový rad zahŕňal rôzne doplnky do domácnosti, ako sú zástery, obrusy, obrúsky, prestierania, príborníky, chňapky a ďalšie kuchynské pomôcky vyrobené z kvalitného denimu. Bol výsledkom práce tímu mladých ľudí, ktorí sa aj napriek rôznym obmedzeniam spojených s ich hendikepom, dokázali postaviť výzve a vytvoriť produkt, ktorý zaujme a osloví aj náročného zákazníka. 

            Pre žiakov stredných škôl je podobný typ podujatia skvelou príležitosťou, ako prezentovať svoje zručnosti, kreativitu a podnikateľské schopnosti. Kontraktačný deň cvičných firiem totiž nebol len o prezentácii produktov, ale aj o získavaní skúseností v oblasti komunikácie, vyjednávania a hodnotenia práce ostatných. A cvičná firma DENIM z Levoče to zvládla na výbornú. Zaujala hodnotiacu komisiu natoľko, že získala 1. miesto v dvoch kategóriách – NAJ Katalóg a NAJ Stánok. 

            Získané ocenenia sú veľkým úspechom nielen pre samotnú firmu, ale aj pre všetkých zúčastnených žiakov, ktorí ukázali, že aj s hendikepom je možné dosiahnuť vynikajúce výsledky. Sú zároveň aj uznaním ich odvahy, vytrvalosti a práce, ktorá bola do prípravy cvičnej firmy vložená. Účasť na kontraktačnom dni cvičných firiem bola pre budúcich maturantov aj výbornou príležitosťou ukázať, že aj oni dokážu vyniknúť v rôznych oblastiach, vrátane podnikania, kreativity a komunikácie. Táto skúsenosť ich nielen obohatila o cenné skúsenosti, ale určite aj motivovala k ďalšiemu rozvoju a možno aj k zrealizovaniu vlastných podnikateľských snov v budúcnosti.

        • Internetová bezpečnosť detí a mládeže
          • Internetová bezpečnosť detí a mládeže

          • Internet je naozaj skvelý pomocník, ktorý nám poskytuje množstvo informácií, zábavy a nástrojov na komunikáciu, vzdelávanie a rozvoj. Pomáha nám v práci, škole, pri zábave a aj pri vytváraní nových priateľstiev. Avšak ako každý nástroj, môže byť aj zneužitý, čo prináša rôzne riziká, najmä pre deti a mládež.

            Beseda o internetovej bezpečnosti v našej škole bola  zameraná na dôležitosť ochrany osobných údajov, prevenciu kyberšikanovania, správne nastavenie súkromia na sociálnych sieťach a bezpečné používanie rôznych online platforiem.

             Internet je naozaj silný nástroj, ale je dôležité, aby sme s ním zaobchádzali opatrne, uvedomujúc si všetky jeho výhody aj riziká. Dôležité je naučiť deti, ako rozpoznať hrozby a ako sa pred nimi chrániť.

                                                                        

                                                                                      PhDr. Katarína Majcherová, PhD.

        • Život je vzácny a neopakovateľný dar
          • Život je vzácny a neopakovateľný dar


          • Život každého človeka je vzácny, neopakovateľný dar a je potrebné si ho vážiť a chrániť. Poskytnúť predlekársku prvú pomoc a pokúsiť sa zachrániť ľudský život v kritických situáciách, je povinnosťou každého z nás.
            Aj keď máme veľa informácií o tom, ako zareagovať, čo robiť a čomu sa vyvarovať, väčšina ľudí nemá skúsenosti s poskytovaním prvej pomoci. A práve nácvik týchto zručností nám môže pomôcť, aby sme to dokázali urobiť správne. To bol aj dôvod, pre ktorý dňa 12.3.2025 našu školu navštívili študenti Strednej zdravotníckej školy z Popradu, ktorí našim žiakom najskôr predviedli, ako poskytnúť prvú pomoc pri krvácaní, zlomeninách, dusení a ako správne urobiť kardiopulmonálnu resuscitáciu. Potom sa naši žiaci na niekoľko hodín vcítili do úlohy záchranárov a pod dohľadom rovesníkov, budúcich záchranárov a ich pedagógov, si prakticky vyskúšali ako na to.
            Táto cenná skúsenosť nás priviedla k poznaniu, že hoci poskytovanie prvej pomoci nie je jednoduché, je morálnou povinnosťou každého z nás urobiť všetko pre to, aby sme pomohli iným. Veríme, že deň so „zdravoťákmi“ bol pre našich žiakov nielen zaujímavým spestrením každodenného školského dňa, ale bol aj dňom, kedy si uvedomili, akú hodnotu má život človeka.


                                                                                                  PhDr. Katarína Majcherová, PhD.
             

          • DEŇ UČITEĽOV

          • 28. marca 2025 bol v našej škole výnimočný deň, DEŇ UČITEĽOV, kedy spomíname na veľkého pedagóga, učiteľa národov, Jána Amosa Komenského. Tak ako on, aj každý z našich učiteľov, majstrov..., nás každý deň inšpirujete, motivujete, učíte a vychovávate. Kde by sme boli, keby vy ste neboli?! Znamenáte pre nás veľa, sprevádzate nás po ceste múdrosti, vedomostí a skúseností.

            Ste pre nás príkladom odhodlania, čestnosti a pracovitosti. Ste pre nás vzorom v našom budúcom povolaní, v našom správaní a príprave na život dospelých.

            Preto sme sa v ten deň poďakovali našim učiteľom, majstrom, za všetko, čo pre nás robia, za všetko, čo nás učia a hlavne za to, že sú tu vždy pre nás.

            ĎAKUJEME.

                     Na znak vďaky sme pripravili pre našich učiteľov, majstrov, ekonómky, hospodárky, upratovačky, kuchárky, vrátničky, pánov údržbárov, pestrý zábavný program plný úsmevných scén zo školského prostredia, z praxe, zo študentského života, ktorý sme ukončili ďakovným videom od všetkých študentov školy.

                                                             Študenti sociálno- výchovného odboru

             

      • Kontakty

        • Spojená škola internátna, Námestie Štefana Kluberta 1, Levoča
        • 053/4512535
        • Námestie Štefana Kluberta 1, Levoča
          05401 Levoča
          Slovakia
        • 42085390
      • Prihlásenie